Get Adobe Flash player
28 stycznia 2016

Pedro’s Cup Łódź 2016: Pełna integracja.

XII Międzynarodowy Mityng Lekkoatletyczny Pedro’s Cup Łódź 2016 to nie tylko gwiazdy w blasku jupiterów i wyniki na światowym poziomie. Organizatorzy wydarzenia chcą łączyć wielki sport z ideą odpowiedzialności społecznej. Dlatego 5 lutego w łódzkiej Atlas Arenie ramię w ramię z najwybitniejszymi lekkoatletami świata wystąpią mistrzowie paraolimpijscy. A chwilę wcześniej na tym samym tartanie swoją rywalizację stoczą nastoletni adepci królowej sportu – odbędzie się Młody Pedro’s Cup o Puchar Fundacji Caroline B. LeFrak.


- Połączenie wielkiego sportu ze szlachetnymi celami, z jednej strony popularyzacją sportu wśród młodzieży szkolnej, a z drugiej integracją sportowców z niepełnosprawnościami, jest dla nas niezwykle ważne. Mamy wielką satysfakcję, że te idee realizujemy razem z Pedro’s Cup właśnie w naszym mieście – powiedziała prezydent Łodzi, Hanna Zdanowska na konferencji prasowej poświęconej społecznemu aspektowi mityngu Pedro’s Cup Łódź 2016.
Ramię w ramię z paraolimpijczykami.

Udział sportowców niepełnosprawnych w Pedro’s Cup ma wieloletnią tradycję. W tym roku przybrał on formę pełnej integracji, nie przewidziano bowiem oddzielnych konkursów dla paraolimpijczyków. W konkursie skoku wzwyż, który wraca na Pedro’s Cup po pięcioletniej przerwie, u boku Andrija Procenki czy Sylwestra Bednarka wystartuje Maciej Lepiato, mistrz igrzysk paraolimpijskich z Londyn 2012. Zawodnik GZSN Start Gorzów Wielkopolski może poszczycić się tytułem mistrza świata osób niepełnosprawnych z 2011 roku oraz rekordem życiowym 2,12 m.
W rywalizacji płotkarek zobaczymy inną niezwykle utalentowaną paraolimpijkę Karolinę Kucharczyk. Do jej największych osiągnięć należy złoto igrzysk paraolimpijskich w skoku w dal z Londynu 2012. Jednak ta wszechstronna lekkoatletka z pewnością nie powiedziała ostatniego słowa w swojej karierze, bo już zapewniła sobie kwalifikację na Paraolimpiadę w Rio de Janeiro.
Integracja nie jest tylko chwilową przygodą w karierze Michała Derusa. Dwukrotny mistrz świata osób niepełnosprawnych na 100 metrów i dwukrotny wicemistrz świata na 200 metrów od dawna marzy o kwalifikacji do kadry Polski. Mowa oczywiście o kadrze sportowców zdrowych. Jego rekord życiowy na 100 m to 10,51, zaś w zeszłym roku z wynikiem 6,81 zajął 7.  w biegu na 60 m w halowych mistrzostwach Polski. W Pedro’s Cup zmierzy się m.in. z Richardem Kilty’m.
Od dziecka wrażliwi na integrację.
Przed południem 5 lutego w łódzkiej Atlas Arenie będą królować sportowcy w wieku 10-12 lat. W Młodym Pedro’s Cup o Puchar Fundacji Caroline B. LeFrak rywalizować będą dzieci z 12 szkół podstawowych, w tym zeszłoroczni zwycięzcy z Gorzowa Wielkopolskiego. Wśród zaproszonych szkół znalazła się także szkoła integracyjna.
- Wychowujemy młodych mistrzów i to dla nas bardzo istotne aby od początku byli wrażliwi na ideę integracji w sporcie  - powiedziała Patrycja Horsztyńska, szefowa Fundacji Caroline B. LeFrak. – Udział w mityngu Pedro’s Cup idealnie łączy cele naszej fundacji, popularyzację sportu i wspieranie talentów. Rano nasi dorośli stypendyści będą dopingować dzieciakom, a wieczorem one przyjdą kibicować dorosłym w tym wielkim wydarzeniu – podsumowała Patrycja Horsztyńska.
Tymczasem w Atlas Arenie przygotowania do Pedro’s Cup Łódź 2016 ruszyły pełną parą. Od początku przyszłego tygodnia do Łodzi zaczną zjeżdżać się gwiazdy światowej lekkoatletyki, wśród nich m.in.: Tomasz Majewski, Ryan Whiting, Richard Kilty, Orlando Ortega, Alina Tałaj, Shara Proctor, Ruth Beitia, Kamila Lićwinko, Konstadinos Filippidis i Paweł Wojciechowski.