Get Adobe Flash player
12 lutego 2013

RĘBISZ DZIŚ W PAŁACU PREZYDENCKIM A WE WTOREK NA PEDROS CUP


"Dziękuję za wspaniałą lekcję postaw ludzkich i obywatelskich" - powiedział w "tłusty czwartek" prezydent Bronisław Komorowski na spotkaniu z medalistami paraolimpijskimi. Sportowcy, którzy we wrześniu stanęli na podium w Londynie, odebrali w czwartek państwowe odznaczenia.


Jak podkreślił prezydent RP, występ paraolimpijczyków był połączeniem walki o sukces ze zdolnością do współdziałania, a przede wszystkim zmaganiem z samym sobą.  "W państwa przypadku to szczególna walka ze wszystkimi ograniczeniami, słabościami. Walka także o to, aby pokazać światu sukcesy. To ważna lekcja dla nas wszystkich" - zaznaczył Komorowski podczas spotkania pary prezydenckiej z rodziną paraolimpijczyków, w którym uczestniczyła m.in. minister sportu Joanna Mucha.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski został uhonorowany m.in. Tomasz Rębisz, który we wtorek, podczas mityngu Pedro's Cup zaprezentuje się publiczności w hali Łuczniczka.

"Wyróżnienie państwowe jest dla mnie równie ważne jak medal paraolimpijski. Śmieję się, że krążek z Londynu przyniósł mi trochę kłopotów, bo teraz trzeba jeździć i odbierać statuetki, odznaczenia. Na pewno sukces urozmaicił moje życie" - powiedział brązowy medalista w konkursie pchnięcia kulą.

"Nie ukrywajmy, w sporcie niepełnosprawnych nic się nie zmieniło, to nie jest sport medialny, nie jest dochodowy. Dzisiaj myślami wróciliśmy do Londynu, a tam rzeczywiście stadiony były pełne publiczności i miło wspominam stolicę nad Tamizą. Choć dla mnie te igrzyska były raczej dziwne, towarzyszył mi duży stres, brakowało obecności trenera, no i liczyłem na lepsze miejsce" - dodał Rębisz, który na co dzień pracuje jako magazynier w jednym z koszalińskim elektromarketów.

Wbrew zapowiedziom w tym roku nie będzie mniej pieniędzy na sport powszechny i wyczynowy osób niepełnosprawnych; zaplanowano 28,350 mln zł - 23,796 mln zł pochodzić będzie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, a reszta z budżetu. Jak poinformowało Ministerstwo Sportu i Turystyki, jest to identyczna kwota wyjściowa jak w styczniu 2012 roku.

W trakcie minionego roku środki na sport osób niepełnosprawnych zostały zwiększone - o 2 mln zł z Funduszu i o 756 tys. zł z budżetu państwa do kwoty 31,106 mln zł. Jak zaznaczył resort, taka sytuacja może się powtórzyć również i w tym roku. Zależy to m.in. od dochodów Totalizatora Sportowego, który jest głównym dostarczycielem środków do Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej.

Z zaplanowanych na bieżący rok środków wspomaganych będzie kilkadziesiąt podmiotów, m.in. Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych START, Stowarzyszenie Cross, Polski Związek Sportu Niesłyszących, Związek Stowarzyszeń Sportowych "Sprawni-Razem", Stowarzyszenie Olimpiady Specjalne Polska.  Do 5 lutego 41 sportowców niepełnosprawnych intelektualnie rywalizowało w południowokoreańskim Pyeongchang w X Światowych Zimowych Igrzyskach Olimpiad Specjalnych. Zdobyli aż 46 medali (19 złotych, 17 srebrnych i 10 brązowych).