Get Adobe Flash player
15 września 2009

X Międzynarodowy Mityng Lekkoatletyczny Pedro's Cup Szczecin 2009

Szczeciński mityng Pedro's Cup 2009 znów zapisał się w historii lekkiej atletyki. Po raz kolejny to właśnie w Szczecinie Asafa Powell złamał barierę 10 sekund w biegu na 100 metrów.

Kiedy w 2008 roku przebiegł ten dystans w czasie 9,89 s. był to najszybszy w historii bieg na polskiej ziemi. 15 września 2009 roku Jamajczyk urwał z tego wyniku jeszcze 0, 07 s. Pobiegł z rewelacyjnym czasem 9,82 s! Był to najszybszy jego bieg w tym sezonie. Bieg na sto metrów kończył szczeciński mityng. Prawie 5 tysięcy kibiców oglądało go na stojąco, a kiedy na tablicy świetlnej pojawił się wynik, publiczność oszalała ze szczęścia. Powell wykonał jeszcze rundę honorową a na niebie rozbłysły sztuczne ognie. Szybki bieg to też zasługa jego dziewczyny. Na trybunach siedziała Yendi Phillips, Miss Jamajki 2007. - Nadal jestem w szoku, że ona tu jest. To niesamowita niespodzianka - powiedział były rekordzista świata na 100 m. Przyjazd Phillips zaaranżował menedżer Powella. Dzień przed mityngiem Jamajczyk paradował po Szczecinie w koszulce "I love Szczecin".

Kilka minut wcześniej na dystansie 200 m pobiegł Tyson Gay. Nie udało mu się wprawdzie przebiec tego dystansu poniżej 20 s - a to byłby najszybszy bieg w Polsce, ale czas 20,21 publiczność nagrodziła wielkimi brawami. Wicemistrz świata z Berlina na 100m na mityngu Pedro's Cup wystartował po raz pierwszy.

Emocji w tegorocznym mityngu nie brakowało. Szymon Ziółkowski pokonał mistrza świata w rzucie młotem Primosa Kozmusa. Wicemistrz z Berlina wygrał z wynikiem 77,01. Kozmus rzucił młot na odległość 76,58. Brązowy medalista z Berlina, Rosjanin Aleksiej Zagorny zajął czwarte miejsce - 74,94. W konkurencji kobiet, wygrała wicemistrzyni świata Niemka Betty Heidler - 72,22.Konkrs dla publiczności komentowała Anita Włodaczyk, nasza mistrzyni i rekordzistka świata w tej konkurencji.

W najdłuższych biegach rozgrywanych w Szczecinie (1500m) wygrali Amerykanka Christy Wurth-Thomas i Mateusz Demczyszak.

Artur Noga wygrał ze swym najlepszym w tym sezonie wynikiem 13,35 bieg na 110 m przez płotki, pokonując m.in. Petra Svobodę z Czech, brązowego medalistę Halowych Mistrzostw Europy z 2009 roku.

Najszybszymi kobietami w Szczecnie były Jamajki. Zwyciężyła Sherone Simpson - 11,29 przed wicemistrzynią świata na 400 m Shericką Williams - 11,46. W biegu na 100 m przez płotki wygrała Nickiesha Wilson (12,79).

Na 400 m mężczyzn wygrał Yusif Rabah z Sudanu - 45,64 a w biegu na 400 m przez płotki kobiet mistrzyni świata i olimpijska, Jamajka Melaine Walker (54,86). Anna Jesień była czwarta.

W dysku zwyciężył Virgilius Alekna (68, 53) przed Mistrzem Świata z Berlina Robertem Hartingiem (66,58) i Zolanem Kovago (66,42). Czwarty był wicemistrz świata Piotr Małachowski (65,14)

W konkurencji skoku o tyczce wygrała mistrzyni świata Anna Rogowska z wynikiem 4,70. Łzy porażki ocierała Monika Pyrek, która na stadionie im. Wiesława Maniaka trenuje a mieszka niedaleko. 4,40 dało jej piąte miejsce.

W skoku wzwyż na najwyższym podium stanęli medaliści z Mistrzostw Świata z Berlina. Taką samą wysokość - 2, 30, pokonali mistrz świata Jarosław Rybakow i brązowy medalista z Berlina Sylwester Bednarek.

W silnie obsadzonym konkursie pchnięcia kulą, Tomasz Majewski (20,91) znów musiał uznać wyższość złotego medalisty z Berlina, Chistiana Cantwella (21,49)